İşlevsel İngilizce

İngilizce dünyanın en çok öğrenilen ve konuşulan dili olduğundan bu dili anlamaya yönelik yapılan her bir çalışma veya alıştırma sizi bir adım ileriye taşıyacaktır. İngilizce diyaloglar da bu çalışma ve alıştırmalardan biridir.İngilizce diyalog niye önemli diye bir soru soracak olursak, cevabını bir çok şekilde sıralayabiliriz.

Bunlardan bir tanesi, size konuşma kalıbını öğretmek olacak. Kalıp ezberlemek öğrenme kabiliyetimizi sekteye uğratmaz mı peki? Belki bu soruya cevabınız evet olabilir ama ezberleyeceğiniz bu kalıplar sayesinde konuşma kabiliyetinizi pratik yönden geliştirmiş olursunuz. Bu sayede kafanızda bildiğiniz kelimeleri hatırlamaya çalışmak veya düşüncelerinizi İngilizce çevirmek yerine bu kalıpları kullanarak daha hızlı ve kolay bir şekilde cevap verebilirsiniz.

Yani hatırlarken veya çevirirken harcayacağımız zamanı bu bilgilerimizi (konuşma kalıplarını) kullanarak konuşmayı daha verimli hale getirebiliriz. Ayrıca kelimeleri hatırlamaya veya çevirmeye çalışmak konuşmanın gidişatı açısından pek sağlıklı olmayacaktır. Konuşmamız genellikle ee, ıı gibi düşünme sesleriyle kesileceğinden karşınızdaki kişinin sabrı kalmayabilir ve sizi dinlemeyebilir. Bu da sizde hem güven kaybına hem de konuşmanızın bozulmasına sebep olacaktır. İngilizce diyaloglara çalışmanın bir diğer faydası da bize o insanların günlük hayatlarında dili nasıl kullandığını göstermektir. Yemek yerken, sinemaya giderken, bir şeyler alırken gibi benzeri durumları resmeden diyaloglar bu ortamlarda hangi cümleleri kullanmamız gerektiğini öğretir.

Bu sayede nerede neyi söylememiz gerektiğini öğreniriz bu da bize güven aşılar. İngilizce diyaloglarda kullanılan kelime grupları ve cümleler öğrenmemizi kolaylaştırırken, onların kültürlerine dair bize de ipuçları verir. Dil bir kültür aracı olduğundan o dili öğrenmek veya insanlar arasındaki bu diyaloglarda o kültürün parçası olarak da nitelendirilebilir. Diyaloglardaki her bir cümle aslında bu insanların (Amerikan, İngiliz) kültürlerini anlatan bir aynadır. Kültürüne aşina olduğumuz bir toplumun dilini de daha etkili ve yararlı bir şekilde kullanırız.

Bu bölümde sizlerle günlük kullanabileceğiniz İngilizce diyalog çeşitlerini sunuyoruz.

Cümleleri dinlemek için cümleyi kopyalayacakmış gibi  cümlenin üstünü fareyle kapatınız.


İşlevsel İngilizce
Aile Müzeler ve Sanat Galerileri
Alışverişte Otelde: Kayıt, Konaklama, Ayrılma
Berberde veya Kuaförde Otobüs veya Trenle Seyahat
Dışarıya Davet Etmek Otomobil Bakımı ve Trafik
Dil ve İletişim  Pasaport ve Gümrük
Doktorda Postahanede
Dişçide  Rezervasyon Yapmak
Duygu ve İhtiyaç Belirleme    Şehir veya Kasabada
Eczanede  Servis & Tamir
Eğitim ve İş Deneyimi Seyehat
Emlakçıda  Sinema & Tiyatro
Gemi İle Seyhat Taksi ile Seyhat
Gezi ve Eğlence Talimat Verme
Gözlüçü de Tanışma ve Sohbet
Günlük Yaşam Tebrik Veya Üzüntü Bildirme
Hava Durumu Telefonda Konuşma
İlgi Alanları Teşekkür Etme & Özür Dileme
İlk Tanışma Turist Danışma Ofisinde
İşe Baş Vururken Uçak İle Seyhat
Karşılaşma ve Vedalaşma Yaygın Kullanılan Sorular
Kendini İfade Etme Yemek & İçki
Kişisel Fikir Bildirme Yer Sorma
Lokantada, Kafede veya Barda Zevk Aldığımız Şeyler
Meslek

Yorum Gönder